ربوده شدن گلیم چهل تکه باعث دستگیری تمام دزدان سابقه دار شد

گلیم یکی از اولین عناصری است که وقتی می خواهید فضایی سنتی و قومی به دکوراسیون اضافه کنید به ذهنتان خطور می کند. اغلب روی زمین، روی دیوار و حتی روی روبالشی استفاده می شود.

بنابراین، نقش‌های گلیم چهل تکه که هر یک از این گلیم را خاص و منحصربه‌فرد می‌کنند، در واقع برای ما چه معنایی دارند؟ داستان هر یک از قالی‌هایی که با نقش‌های متنوعی که روی آن‌ها بافته شده، به فضای زندگی ما رنگ می‌بخشد، متفاوت است.

در اینجا زیباترین نقش های گلیم و معانی پنهان پشت نقوش را مشاهده می کنید. نقش حرز روی قالی ها برای محافظت از شر آن ها گلدوزی شده است.

نقوش دیگر قالی که در کنار هم به همین معنی استفاده می شود، حرز است. نقوش چشم بد، مانند نقش حرز، فرش ها را با این فکر لمس می کند که مکان و صاحب آن را از چشم بد محافظت می کند.

گلیم

علاوه بر این طرح چشم یکی دیگر از الگوهایی است که در فرش و قالیچه برای محافظت از چشم بد با این دیدگاه استفاده می شود. نقوش «بعلاوه» و «قلاب» که در قالی‌ها و گلیم‌های سنتی به کرات با آن‌ها مواجه می‌شویم نیز با همین هدف گلدوزی شده‌اند.

عقاب، یکی از پرندگان شکاری، هنگامی که به عنوان نقش فرش استفاده می شود، نشان دهنده قدرت و قدرت است. بلبل و کبوتر شانس شما هستند. جغد و کلاغ در فرش به عنوان نماد شیطان استفاده می شود.

می گویند دختران جوان آرزوهای خود را در قالی و گلیم می بافتند. نقوش گوشواره که بیانگر این است که قالیباف تمایل به ازدواج دارد، نماد مهمی است که دختران جوان را قادر می سازد خواسته های خود را به بزرگان خانواده خود منتقل کنند.

صندوق به معنی صندوق جهیزیه دختران جوان نیز می باشد. علاوه بر این، موتیف کراوات مو به وضوح تمایل به ازدواج را بیان می کند.