لباس‌های رنگارنگ با عمامه‌های چیدمان هنرمندانه کردی

مردمی با لباس‌های روان و رنگارنگ با عمامه‌های چیدمان هنرمندانه در هماهنگی با شهرهای شلوغ و مناظر اطراف – این تصویری است که خود را به مسافران در منطقه کردستان نشان می‌دهد.

لباس‌های سنتی با جزئیات پیچیده‌شان در زندگی روزمره محل قرار گرفتن جیوه در چرخ خیاطی قدیمی نیز پوشیده می‌شوند، اما به‌ویژه در مناسبت‌های جشنی مانند نوروز استفاده می‌شوند.

لایه به لایه
لباس سنتی کردی برای زنان از چند لایه تشکیل شده است. لایه اول شامل یک جفت شلوار گشاد (اول کراس) است که از پارچه بسیار ضخیم (سورما) ساخته شده است.

برخی از این شلوارها الگوهای قابل توجهی دارند، برخی دیگر عکس اتو جیوه دار نسبتاً ساده نگه داشته می شوند. بر روی شلوار، یک کت شلوار (zher-krass) و یک لباس (کراس) پوشیده شده است.

دومی معمولاً از ابریشم یا ابریشم دوخته می شود و به دلیل آستین های گشاد شبیه مثلث خود برجسته است. برخی از زنان پارچه های طرح دار و گلدوزی های ظریف را انتخاب می کنند، در حالی که برخی دیگر رنگ های خنثی را ترجیح می دهند.

این لباس با یک کمربند که از یک کمر زیبا مراقبت می کند آب نخود برای سرفه تکمیل می شود. در تابستان های گرم کردستان، بسیاری از زنان بولرو کوتاه (هلک) می پوشند.

در زمستان ها کت (کاوا) از پارچه مخصوص (گورون) پوشیده می شود. در زمان‌های گذشته، این کت‌های بلند را با پنبه پوشانده بودند تا از سرما محافظت کنند.

هنگام کار، افراد لبه کت را بلند می کردند لباس کردی زنانه سنندج و آن را در جیب های کناری فرو می کردند تا از لباس با ارزش از خیس شدن و کثیفی محافظت کنند.

لباس‌های سنتی برای زنان امروزه اغلب با عناصر مدرن تکمیل می‌شوند و تا حد زیادی مطابق با خواسته‌های پوشنده طراحی می‌شوند.

 • منابع:
  1. Traditional Kurdish Clothing
 • تبلیغات: 
  1. ارزش اقتصادی توت فرنگی صادراتی
  2. ساخت اولین سیاه چال مصنوعی در جهان
  3. استفاده از دمپایی برای حفظ تعادل بدن
  4. ساخت دستمال کاغذی ضد آب در آزمایشگاه چین