مصرف پودر آویشن فله در سنین کودکی موجب پوکی استخوان می شود

پودر آویشن فله (Thymus vulgaris) گیاهی است که به طور گسترده به عنوان گونه در غذای انسان مورد استفاده قرار می گیرد و به دلیل افزودنی های مفید آن در تغذیه، نگرانی های زیادی را به دنبال داشته است.

نقش مفیدی بر سلامتی دارد و اشتها و ترشح آنزیم درون زا را بهبود می‌بخشد و پاسخ‌های ایمنی را فعال می‌کند و نقش آن به‌عنوان یک آنتی اکسیدان، ضد کرم و خواص ضد ویروسی است.

در حالی که برخی از ویژگی های ترکیبات زیست فعال موجود در اسانس آویشن به ویژه فعالیت زیاد، آب گریزی، واکنش پذیری، حساسیت به پراکسیداسیون و فرار باعث محدودیت در استفاده از آن در برخی غذاها شده است.

در نتیجه، کارایی و کیفیت حسی آن احتمالاً به دلیل این واکنش‌های نامطلوب کاهش می‌یابد و در صورت استفاده در مقادیر زیاد، طعم آن کاهش می‌یابد.

آویشن

استفاده از تکنیک کپسوله سازی ابزاری جذاب برای محافظت از این اجزای فعال در اسانس ها و همچنین بهبود انتقال و رهاسازی کنترل شده آنها از طریق گیر افتادن در هسته ساختار نانوکپسولی دیواره غشاء و یا جذب سطحی بر روی حامل است.

این مطالعه به منظور استفاده از پروتئین آب پنیر ایزوله صمغ مالتودکسترین عربی برای سنتز اسانس آویشن کپسوله شده و ارزیابی کارایی آنها برای مقابله با استرس اکسیداتیو و سمیت سیتوژنتیکی نانوذرات اکسید روی در موش صحرایی انجام شد.

دهیدراته های استات روی، مالتودکسترین (MD) و پروتئین آب پنیر ایزوله (WPI) از سیگما آلدریچ (سنت لوئیس، ایالات متحده آمریکا) خریداری شدند.

با این حال، صمغ عربی (GA) توسط San-Ei Gen F.F.I ارائه شد. شرکت (اوزاکا، ژاپن). کیت های ترانس آمیناز (ALT و AST)، کلسترول (Cho)، تری گلیسیرید (TriG)، لیپوپروتئین با چگالی بالا (HDL)، لیپوپروتئین با چگالی کم (LDL)، کراتینین، اوره، آلبومین (Alb) و پروتئین کل (TP) از شرکت FAR Diagnostics (از طریق فرمی، ایتالیا) تهیه شد.

کیت برای کاتالاز (CAT)، اکسید نیتریک (NO)، سوپراکسید دیسموتاز (SOD)، و ظرفیت آنتی اکسیدانی کل (TAC) از Eagle diagnostics (دالاس، TX، ایالات متحده آمریکا) به دست آمد.