منبع سرکوب معترضان توسط پلیس فتا

این منبع به بررسی روش‌های تهران برای سرکوب اعتراض‌ها لیف بافتنی جدید می‌پردازد، به ویژه خشونت، بازداشت، اعدام و ممانعت از ارتباطات. بر روی (1) تظاهرات در سال 2017-2022 علیه سوء مدیریت رژیم، مشکلات اقتصادی و سرنگونی یک هواپیمای مسافربری غیرنظامی توسط دولت تمرکز دارد.

(2) اعتراضات در سال 2009 علیه نتیجه انتخابات با 100میلیون چیکار کنم ریاست جمهوری مورد مناقشه در آن سال؛ و (3) تظاهرات دانشجویان ایرانی در سال 1999. رژیم به طور مداوم معترضان را کشته و زخمی کرده است.

آنها را بازداشت، زندانی و شکنجه کرد. و مانع دسترسی ایرانیان به اینترنت و رسانه های اجتماعی شد.

خشونت
1999

در واکنش به تظاهرات سال 1999 نیروهای ایرانی دست کم سه دانش آموز کشته و بیش از 200 نفر زخمی شدند. بدنام تر از همه این بود که پلیس لباس شخصی و شبه نظامیان به کوی دانشگاه تهران یورش بردند و دانشجویان را از پنجره ها به بیرون پرتاب کردند و دانشجویان را با باتوم و چوب کتک زدند.

حسن روحانی، ظاهراً یک میانه رو که بعدها به عنوان رئیس جمهور ایران خدمت کرد، نقش کلیدی در سرکوب تظاهرکنندگان از سوی رژیم داشت.

روحانی که به عنوان دبیر کمیته عالی امنیت ملی فعالیت می‌کرد، در یک تظاهرات بزرگ علیه سرکوب اعتراضات توسط نیروهای امنیتی تمجید کرد.

او هشدار داد که معترضان بازداشت شده به جرم «دشمنان دولت» و «مفسد الارض» محاکمه خواهند شد که هر دو مجازات اعدام دارند. روحانی افزود: نظام ایران اجازه هیچ چالشی در برابر اختیارات قانون اساسی ولی فقیه را نخواهد داد.

2009
دولت یا عوامل آن حدود 80 تا چند صد ایرانی را در سرویس آرکوپال ایرانی جریان اعتراضات سال 2009 کشتند. بارزترین قربانی، ندا آقاسلطان 26 ساله بود که مرگ وی پس از تیراندازی توسط نیروهای امنیتی ایران در ویدئویی به تصویر کشیده شد که در فضای مجازی منتشر شد.

پلیس ضد شورش و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی سایت پلیس فتا ایران (به‌ویژه شاخه شبه‌نظامی سپاه، بسیج) معترضان را با گلوله‌های جنگی و گلوله‌های لاستیکی شلیک کردند، به سمت آنها گاز اشک‌آور و اسپری فلفل شلیک کردند و با قمه، باتوم و چوب بیسبال به آنها ضربه زدند. .

 • منابع:
  1. Iran’s War on Protesters: Death, Detention, and Darkness
 • تبلیغات: 
  1. کیفیت محصولات از زمان شروع در خط تولید تا عرضه
  2. تراشیدن پشم بز با استفاده از ریش تراش
  3. امگا 3 موجود در ماهی میتواند فشار خون را کاهش دهد
  4. بهترین منابع درآمد عالی را بشناسید